СпортФутбол свят

Холандия победи Румъния и се класира за четвъртфиналите на Евро 2024

Истински фурор предизвика победата на националния отбор на Холандия над тима на Румъния в 1/8-финалите на Европейското първенство в Германия. Срещата, която се проведе на терена в Мюнхен, завърши при резултат 3:0 в полза на Холандия. Главните герои на мача бяха Коди Гакпо, който отбеляза гол в 20-ата минута и Дониел Мален, който отбеляза дубъл, поразявайки противниковата врата в 83-ата и 90+3 минути.

Интересно е да се отбележи, че Дониел Мален стана четвъртият играч в историята на Европейското първенство, който отбеляза дубъл, след като влезе като резерва. Преди това само трима играчи са постигали подобно постижение: Дитер Мюлер от Германия (1976), Оливер Биерхоф, също от Германия (1996) и Саво Милошевич от Югославия (2000). Нещо повече, Мален стана първият холандец, отбелязал гол в плейофен мач, след като влезе като резерва, което добавя още по-голямо значение към приноса му за победата на отбора.

Тази победа бе първа за холандския отбор на 1/4-финалите на Европейско първенство от 2008 г. насам. Да си припомним, че на този турнир четвъртфиналите се оказаха първия етап от плейофите, където Холандия загуби от отбора на Русия. На Евро 2004 Холандия също достигна до втория кръг на елиминациите.

Следващото предизвикателство за холандския национален отбор е четвъртфиналният мач, който ще се проведе на 6 юли в Берлин срещу победителя от срещата Австрия-Турция. Тази битка обещава да бъде вълнуваща и феновете с нетърпение чакат да видят дали холандците могат да продължат своята победна серия. Европейското първенство се провежда в Германия от 14 юни до 14 юли.